U pitanju je Sencha Uchiyama koja je u zadnjih par godina stekla određenu popularnost u oblasti preventivne medicine.
Kako je pored spomenutog ovaj čaj zadovoljio kriterije degustacije, moglo bi se reći je ovaj put spojeno ugodno s korisnim.
Sencha Uchiyama dolazi iz japanske prefekture Kagoshima. Ovaj čaj svoju popularnost može zahvaliti studiji koja je pokazala visoku koncentraciju EGCG-a od 5,7%, daleko iznad jednog prosječnog zelenog čaja (u brojkama od više desetina puta). Ovaj antioksidans koji se ekskluzivno nalazi u zelenom čaju se smatra odličnom prevencijom protiv raka.
Na službenoj stranici Uchiyama plantaže možete pronaći više informacija (posebno mi se svidio memoar trenutne vlasnice Ritsuko Uchiyama-e), kao i nešto drugačije metode pripreme u odnosu na onu koju ću danas primjeniti, budući da degustaciju vršim sa uputama dobavljača. U ovom slučaju primjenjena metoda pripreme pogoduje optimalnom oslobađanju količina EGCG-a.
Priprema
List: 3,5 gr
Porculanski čajnik 200 ml
Temperatura: (I)75 C, (II)85 C
Mokri list - Duboke i konzistentne zelene boje špinata, krupno fragmentiran. U mokroj hrpi je izražena zeljasto-slatkasta aroma uz obrise pečenog kestena.
Infuzija (I) - Prva infuzija je bistrog svijetlo-zelenog tona koja vremenom poprima dodir žute. Na dnu je moguće primjetiti nešto taloga od sitnih fragmenata lista (što je skoro neizbježno kod Senche), a na površini je izražena blaga nota kestena uz još blažu notu morskog zraka, nešto što sam do sada primjetio da je uobičajeno za japanske čajeve uzgojene u priobalnim područjima.
Prvi gutljaj je predstavljen kroz pun, gust i bogat okus, praćen prijatnom dozom gorčine i trpkosti, bez neželjene kiselosti koja bi narušila harmoniju i pokvarila užitak. Već u drugom gutljaju formira se jedna izražen zeljasti element koja dominira tokom ispijanja, dok je nota kestena izražena u završetku i u pauzama između gutljaja. Između gutljaja, na jeziku se dugo zadržaje pomenuta zeljasta nota, a na pola ispijene infuzije se može osjetiti blago golicanje nepca, također u pauzama.
Kako se infuzija hladi moguće je primjetiti i notu goji bobica koja je komplementarna sa slatkoćom. Cijelo iskustvo je dosta okrijepljujuće i osvježavajuće uz jaku impresiju.
Infuzija (II) - Druga infuzija je praćena istim tonom kao i prethodna, s tim da žuti ton sazrijeva brže i izraženije. Okus je manje bogat (ipak je 4 minute otpustilo znatan dio u prethodnoj infuziji), ali je i dalje veoma zanimljiv, svježina je izraženija uz jednu blagu dozu kiselosti, dok je nota goji bobica su i dalje postojana.
Dok je prva infuzija za nečiji ukus možda i prenapadna, druga ne pokazuje potencijalno neželjene elemente kao što su trpkost i gorčina. Moguće je primjetiti i nešto više taloga od sitnih fragmenata lista na dnu u odnosu na prethodnu infuziju.
Kada je u pitanju slatkoća ona tek postaje uzraženija u zadnjih par gutljaja.
Konačna ocjena - 92/100
Ostale recenzije Franz & Sophie čajeva:
Bijeli:
Silver Needle, Cui Min, Pai Mu Tan 6900 First Grade
Zeleni:
Chao Qing, Earl Gray Sencha, Kukicha, Đumbir - Limun, China Sencha SongXi 8912, China Special Gunpowder, Cvijet Rajske Jabuke, Pi Lo Chun Bai Ye, Wu Lu
Oolong:
Oolong Kina
Crni:
Thiashola FOP Nilgiri, Zarzamora, Vanilija, Narandža, English Breakfast Broken, Darjeeling SFTGFOP 'Selim Hill' First Flush, Sikkim Temi TGFOP1, China Golden Yunnan, Keemun Mao Feng
Pu Erh:
Pu Erh
Biljni:
Afrička Ljepotica, Životna Strast, Plamena Narandža, Biber - Jagoda
Opis ove Senche me podseća na Japansku Senchu koju mi imamo u radnji. Stvarno je neprevaziđena. Sledeći put ti nju šaljem :)
ReplyDeleteDa, Sencha iz Kine se ne može porediti sa onom iz Japana :) Ipak, interesantno je da Japan uvozi Senchu iz Kine budući da sam ne proizvodi dovoljne količine za vlastitu populaciju.
Delete